HomeBudget: Peníze pod kontrolou

HomeBudgetAplikací na sledování osobních financí je v AppStore nepřeberné množství a vybrat si tu ideální je skoro nadlidský úkol. Mnoho jich pracuje dle zvyklostí USA, které se příliš nehodí na používání u nás a jiné jsou zase zbytečně složité. HomeBudget patří k těm, které lze v Česku používat víceméně bez problémů a pochopíte ji velmi rychle.

K čemu sledovat své finance?

Pokud si často na konci měsíce říkáte, kam zmizely všechny vaše peníze, je HomeBudget nebo jiná aplikace na správu financí přesně pro vás. Většina lidí se asi nestačí divit, když se podívá na statistiku a vidí měsíční útratu podle jednotlivých oborů či „dodavatelů“. Ještě markantnější to je v ročním pohledu, kde některé věci denní potřeby jdou v součtu do desetitisíců a teprve když to člověk vidí takto pohromadě, dojde mu, že by se třeba na něčem dalo ušetřit hezkých pár tisíc.

HomeBudget – sledujeme své finance

HomeBudget nabízí všechny potřebné operace pro vedení domácího účetnictví. Můžete v něm mít libovolný počet účtů, na kterých máte nějaké peníze a odkud odcházejí pryč. Účtem je samozřejmě myšlena třeba i pěněženka, ze které odplouvá hotovost prakticky denně a je to vaše nejslabší místo.

Mezi účty můžete peníze jednoduše přesouvat, takže když například vyberete peníze z bankomatu z osobního účtu, přesunete je jednoduše z účtu „banka“ na účet „peněženka“. Na libovolný účet můžete rovněž peníze vložit, takže když vám přijde výplata nebo vyhrajete ve Sportce, vložíte si patřičný obnos do peněženky nebo na bankovní účet.

Nejčastěji používanou funkcí je většinou útrata. Ta se zadává celkem logicky a nezebere to více jak pár vteřin. Tady autoři aplikací vždy bojují s maximální jednoduchostí, aby zadávání útraty nebyla otrava a na druhou stranu musí získat co nejvíce informací o platbě, aby byli schopni generovat rozumné statistiky a přehledy.

V HomeBudgetu se u útraty zadává kategorie a podkategorie platby – například „služby“ a podkategorie „elektřina“. Dále samozřejmě datum, kolik peněz to bylo a z jakého účtu odešly. Dále můžete vyplnit komu šly (příjemce máte v adresáři, takže opakující se platby vybíráte jen kliknutím) a můžete uvést i poznámku upřesňující co to bylo. Kategorie i podkategorie si můžete libovolně přidávat, ale sada předefinovaných je celkem dostačující.

Na některé útraty si můžete rovněž nastavit rozpočet a hlídat si, že neutratíte více, než chcete nebo dovoluje vaše situace. Můžete tak omezit třeba útratu v hospodě, útratu za lístky do kina, za telefon a podobně.

Když už sbíráte data dostatečně dlouho, přichází na řadu statistiky, ve kterých vidíte kolik peněz měsíčně přichází, kolik odchází a hlavně za co odchází. Když pak vidíte, že nezanedbatelná část peněz odchází na nepotřebné věci, můžete se podle toho zařídit, změnit své chování a šetřit.

Nejslabší článek

Stejně jako u jiných podobných aplikací je největší slabinou uživatel. Zapisovat si každou utracenou korunu chce velkou vůli a pamatováka. Pokud by se někomu povedlo vyřešit problém zapomnětlivého uživatele, byla by jeho aplikace bezkonkurenční. Na druhou stranu pokud zapomenete některé útraty v hotovosti zapsat, pravděpodobně vám bude na konci měsíce chybět pár stovek, takže nějaké malé procento z celkových výdajů. Pokud např. víte o 95 % vašich výdajů, je to o dost lepší, než když o výdajích nevíte skoro nic. Navíc člověk se používáním aplikce postupně zlepšuje a časem už mu přijde zapisování útrat samozřejmé.

Aplikace pro správu domácího rozpočtu nejsou levné  a zadarmo pravděpodobně nenajdete žádnou, která by byla 100%. Pokud vám ale používání takových aplikací pomůže zorientovat se ve svých financích a třeba i něco ušetřit, je investice v řádu malých stokorun v podstatě nic.

Pokud hledáte přehlednou, přímočarou a lehce ovladatelnou aplikaci pro sledování svých financí, lze HomeBudget doporučit. Pokud nechcete hned utrácet za plnou verzi, můžete si zkusit demo zdarma, které je omezeno pouze počtem přijatých a odeslaných plateb. Pokud se vám HomeBudget hodně zalíbí, můžete ho doplnit o desktopovou aplikaci, která je určitě pohodlnější pro zadávání většího množství údajů. Stojí okolo 20 dolarů a s iPhonem nebo iPadem se umí synchronizovat přes Dropbox.

Link do AppStore

Cena: 4,49 EUR (verze Lite zdarma)
stáhnout z App Store

Napsat komentář