Datová schránka ve vaší kapse – iDatovka

Ať už si o projektu datových schránek myslíme cokoliv, jejich používání je realita a pro některé lidi i povinnost. Proč si tedy jejich používání nezpříjemnit šikovnou aplikací pro váš iPhone či iPad.

Datové schránky existují už nějaký ten pátek a z původního paskvilu se pomalu posouvají k něčemu použitelnějšímu. Webové rozhraní již funguje bez  Form Filleru od Software602 a pokud překousneme zcela nelogické loginy a identifikátory, které si nikdy nikdo nemůže zapamatovat, dá se to již celkem používat.

iDatovka

Protože dokumenty poslané do datové schránky jsou srovnatelné s tím, co vám úřady pošlou klasickou poštou, je potřeba schránku opravdu kontrolovat a na dopisy zejména od státu reagovat. V rozhraní si lze nastavit upozorňování na nové zprávy pomocí SMS a když už vám přijde SMS na mobil, je nejpohodlnější si schránku hned v mobilu zkontrolovat. Nemusíte pak myslet na to, že se máte podívat do schránky, až přijdete k počítači.

Aplikace iDatovka od CZ.NIC dělá přesně to, co by člověk od mobilního rozhraní k datové schránce čekal. Můžete si prohlédnout přijaté i odeslané zprávy včetně jejich příloh a přeposlat si zprávy na e-mail pro pozdější zpracování.

Vytvořit a poslat novou datovou zprávu nemůžete, ale není to podle mě nijak na škodu. Kdo by se chtěl mořit s vyráběním zprávy v iPhonu, že. Na iPadu by to asi bylo pohodlnější, ale dá se bez toho žít. Mimochodem, pokud chcete s datovou schránkou plnohodnotně pracovat na Macu a nepoužívat webové rozhraní, můžete si zdarma stáhnout aplikaci Datovka rovněž od CZ.NIC.

Z nastavení aplikace iDatovka stojí za zmínku možnost chránit aplikaci čtyřmístným PINem, což lze jen doporučit, zejména pokud PINem nechráníte celý svůj iPhone či iPad. Přeci jen v datové schránce mohou být některé citlivé informace.

Samozřejmostí je možnost mít v aplikaci více datových schránek, pokud se o více schránek potřebujete starat.

Datové schránky jsou mírně řečeno kontroverzní projekt, ale za ty roky se staly součástí našich životů a nutno uznat, že některé úkony zejména směrem ke státní správě dokážou ulehčit. Pokud už datovou schránku máte, lze iDatovku jen doporučit.

Aplikace už bohužel v AppStore neexistuje. Zkuste aplikaci Datovka

Napsat komentář