1

Jak určit svoji nadmořskou výšku

Také si občas položíte otázku, v jaké nadmořské výšce zrovna jste? Třeba když předpověď počasí hlásí, že sněžit bude od 500 metrů? Zjistit svoji nadmořskou výšku je s chytrým telefonem snadné. A jaké máme možnosti s iPhonem?

Prakticky všechny dnešní chytré telefony disponují GPS přijímačem a není pro ně tím pádem žádný problém určit svoji nadmořskou výšku. Aplikací, které umí ukázat nadmořskou výšku v iPhone jsou stovky, možná i tisíce. Pokud ale nechcete aplikaci s desítkami funkcí, kde nadmořskou výšku musíte složitě hledat, podívejte se na tři jednoúčelové aplikace, které jdou přímočaře na věc.

Height Finder

height-finderNadmořskou výšku ukazuje v zajímavé grafice, která nejvíce připomíná dětské kreslené pohádky. Podle toho, jak vysoko se nacházíte, se mění i detaily grafiky. V relativně malé výšce se kolem vás pohybuje Superman. Když se dostanete výš, letí kolem vás letadlo. A pokud chcete zjistit, co aplikace ukazuje třeba ve 2000 metrech, máte motivaci se tam osobně vydat.

Chcete-li mít trvale přehled o nadmořské výšce, ve které se pohybujete, umí ji aplikace trvale zobrazovat i na své ikoně.

Samozřejmostí je možnost zobrazovat výšku v metrech nebo ve stopách.

Cena: zdarma, stráhnout z AppStore.


Travel Altimeter Lite

travel-altimeterKromě nadmořské výšky zobrazuje i vaše aktuální souřadnice. To vše v jednoduchém designu na pozadí zelené louky s modrou oblohou (která se v noci setmí). Pozadí si můžete změnit, ale autoři za to požadují zaplatit 1,79 EUR, což mi přijde hodně přehnané za naprosto nepotřebnou věc.

Samozřejmostí je opět možnost zobrazovat výšku v metrech nebo stopách.

Cena: zdarma, stráhnout z AppStore.


ALT Meter

alt-meterTřetí aplikace do party zaujme neokouknou grafikou se zeměkoulí a satelitem nad ní. Pro představu o tom, v jaké výšce se nacházíte zobrazuje po straně obrazovky různá místa na zemi se stejnou výškou.

Nastavení je primitivní – lze nastavit jen zobrazování v metrech nebo stopách.

Cena: zdarma, stráhnout z AppStore.


Závěr

Všechny tři aplikace splní bez problémů to, co od nich chcete – ukázat nadmořskou výšku. Kterou z nich zvolíte, záleží spíše na osobním vkusu a preferencích – pravděpodobně se rozhodnete čistě podle vzhledu. Ani jedna nevyčnívá nad ostatní tak, že bych ji jednoznačně preferoval.

One Comment

  1. No dobrá, ale která hodnota je „správná“ ? BPV vztažená k hladině moře (Baltského) nebo WGS vztažená k jakémusi teoretickému elipsoidu. Rozdíl obou hodnot na př. ve středočeském kraji je 30-50 m ! Mapy uvádějí tuším hodnotu první, BPV. Aplikace mají možnost přepnutí mezi oběma systémy (GPS status tuto možnost má) nebo by ji měly mít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *