Threema – udělejte WhatsApp pápá

Populární WhatsApp byl prodán Facebooku za 19 miliard dolarů a jeho autorům nezbývá než pogratulovat k obchodu z říše snů. Uživatelům ale nemusí být úplně po chuti, že jejich zprávy skončí ve Facebooku. Jakou máme  alternativu? Co třeba Threema.

Alternativních aplikací je mnoho, počínaje Viberem a konče třeba Skypem, ale když už měnit kecálka, tak proč to neudělat z gruntu a nepodívat se i mimo mainstream.

Threema

Hodně zajímavou alternativou je švýcarská Threema, která na první místo klade bezpečnost komunikace. Veškeré zprávy jsou proto šifrované na klientech asymetrickou šifrou a nikdo jiný než odesilatel a příjemce nemá šanci zprávy číst.  Už jenom tato funkčnost řadí Threemu na hodně vysokou pozici mezi alternativní kecálky, protože soukromí na internetu bude čím dál cennější.

Rozhraní i funkčnost aplikace jsou hodně podobné právě WhatsAppu, takže po přechodu nebudete mít žádný problém s používáním. Kromě textových zpráv umí Threema posílat i obrázky, videa a aktuální pozici odesilatele.

První spuštění

Při prvním spuštění vás Threema vyzve k náhodnému „šmrdlání“ po display, aby se vygeneroval klíč, kterým se pak komunikace šifruje. Po vygenerování klíče získáte unikátní ID, které máte možnost propojit s telefonním číslem a e-mailem, díky čemuž vás pak lidé najdou automaticky ve svých kontaktech v Threeme. Pokud chcete zůstat úplně anonymní a psát si jen s tím, koho vysloveně určíte, nemusíte se propojovat s adresářem a svá ID si vyměníte při osobním kontaktu ofocením QR kódu.

Při synchronizaci s telefonním číslem vám na telefon přijde autorizační SMS, stejně tak při propojení e-mailu vám přijde potvrzovací e-mail. Mělo by tím být vyloučeno, že se někdo bude vydávat za vás. Autorizační SMS přišla na české číslo bez problémů.

Používání

Jak už bylo řečeno výše, v používání není prakticky rozdíl mezi WhatsApp a Threemou. Při testování byl přenos zpráv i multimédií svižný a prakticky okamžitě po odeslání dorazila zpráva na druhý telefon. Příchozí zpráva se samozřejmě ohlašuje notifikací a zvukem.

Threema existuje pro iOS a Android, takže šance, že si přes ní můžete psát se svými známými a přáteli je poměrně slušná.

I když vám třeba nevadí, že WhatsApp skončil ve Facebooku, stojí Threema za vyzkoušení a používání v těch situacích, kdy opravdu nechcete, aby někdo četl to, co píšete. Nemusíte být zrovna špion tajné služby, ale čas od času můžete mít potřebu poslat někomu jinému nějaké to heslo, číslo karty a podobně. Posílat takové údaje nešifrované je samozřejmě nerozum.

Pokud vám na bezpečnosti a soukromí alespoň trochu záleží, lze Threemu jen doporučit. A za cenu dvou piv je to rozhodně dobrá koupě.

Cena: 1,79 EUR
stáhnout z App Store

9 komentářů u „Threema – udělejte WhatsApp pápá“

 1. Program Threema vypadá velmi dobře, ale má z mého hlediska vážnou vadu: nelze jej platit bankovním převodem (z účtu na účet). Nebo lze, víte o tom něco?

  Odpovědět
 2. K tomu mám pár připomínek.
  – že je komunikace šifrována přímo na klientu neznamená nic. Jen že šifrování bylo započato. Důležité je, kde je pak ukončeno. 1) šifrování klienta je zakončeno na serveru, ten zprávu vybalí a zašifruje klíčem příjemce a pošle mu jí. 2) šifrování není zakončeno na serveru a jen se zpráva přepošle příjemci. Což ovšem znamená, že odesílatel musí mít před odesláním k dispozici public klíč každého příjemce.
  – bylo by dobré, aby to mělo nějaké veřejné API (asi jako má Telegram) aby mohla vzniknout klient app i pro další platformy a ne jen mainstream.
  – bylo by dobré aby to mělo klient i pro desktop
  + není to v USA! :)

  Ale nevím o této službě prakticky nic .. je třeba to u nich pročíst a dostat jasné informace. Mediální výkřiky „nikdo po cestě to nepřečte“ jsou nesmysl.
  Drtivá většina dnešních spojení (FB, TW) je v SSL jen mezi klientem a serverem. I soukromé zprávy mezi klienty se na serveru rozbalí a znova zabalí ..

  Odpovědět
 3. Vůči WhatsApp vidím několik kladných rozdílů:
  – nechce to po vás telefonní číslo
  – spadá to pod Švýcarsko
  :)

  Odpovědět
 4. Aha, našel jsem ve FAQ:
  Threema started life as an abbreviation: EEEMA, for „End-to-End Encrypted Messaging Application“. OK. Když se to podle toho jmenuje, tak to snad tak i dělají .. :)

  Odpovědět

Napsat komentář