WhatsApp – nejen SMS zdarma

WhatsAppČesko je sice SMSková velmoc, ale i u nás se nad krátkými textovými zprávami pomalu stahují mračna. Platit za ně totiž už dávno není nutné. Pokud SMSky používáte a platíte, tak WhatsApp Messenger je aplikace, která vás placení za SMS zbaví a její cena se vám vrátí asi tak po týdnu používání, protože stojí zhruba tolik, kolik 10-20 SMS (podle vašeho tarifu).

WhatsApp

WhatsApp v sobě kombinuje SMS i MMS (pokud použijeme žargon, na který jsou lidé v mobilech zvyklí). Znamená to, že pošlete jak text, tak i obrázky, zvuky a videa. Paletu posílaných sdělení pak doplňuje ještě možnost poslat kontakt (vizitku) a svoji aktuální polohu. Právě posílání aktuální podoby je silně návykové a čas šetřící – nemusíte nikomu složitě popisovat, kde právě jste, prostě mu jedním klikem pošlete svoji polohu na mapě.

Technicky funguje služba tak, že komunikujete přes servery provozovatele, které se postarají o doručení zpráv a tím pádem je pro používání nutné připojení k internetu. Zjednodušeně řečeno je to taková obdoba e-mailu převlečeného navenek do podoby SMS a MMS, které jsou pro lidi na mobilu lépe pochopitelné.

Drobná nevýhoda může být ta, že WhatsApp musí mít nainstalována i vaše protistrana, které píšete. Nicméně s ohledem na to, že existuje pro všechny významné platformy, neměl by to být větší problém. Stačí své okolí trochu vzdělat a instruovat k instalaci.

I když aplikace typu WhatsApp ohrožuje přímo Apple svými iMessage, tak zatím je pro ně stále dost prostoru, protože iMessage zatím obhospodaří jen lidi s iPhonem, resp. s iOS a na ostatních přístrojích máte smůlu. Aplikace třetích stran jsou stejně jako WhatsApp obvykle multiplatformní a není tak problém psát si s uživateli na Androidu nebo Windows Phone.

WhatsApp je také jedním z důvodů, proč operátorům neustále klesají zisky z SMS a proč třeba Vodafone už pochopil, že dát SMS zadarmo je krok, který ho nic moc nestojí a navenek hezky vypadá.

Pokud jste zvyklí se svým okolím hodně komunikovat pomocí SMS, máte datový tarif a pohybujete se v místech, kde jsou data bez problému k dispozici, lze WhatsApp jen doporučit. SMS nahradí bez problémů a přidává funkčnost, o které se klasickým SMS/MMS ani nezdá.

Link do AppStore

Cena: 0,89 EUR
koupit v App Store

2 komentáře u „WhatsApp – nejen SMS zdarma“

  1. Aplikace vypadá hodně slušně, určitě vyzkouším. Jen je trochu nepříjemné, že ji musí mít nainstalovány obě strany. V době Facebooku a Skypu nevím, jestli budou mít lidi chuť si instalovat další (navíc placenou) appku. Nicméně děkuji za tip :)

    Odpovědět

Napsat komentář