PAC-MAN pro iPhone – zpátky do minulosti

pac-man-icoPokud neznáte hru Pac-Man, tak to znamená, že jste pravděpodobně žili posledních 34 let na opuštěném ostrově, případně že vás absolutně nezajímají počítačové hry a počítače obecně a zde jste úplným omylem.

PAC-MAN pro iPhone

Pro ty, kdo na opuštěném ostrově nežili a občas si u počítače v uplynulých 34 letech něco zahráli, je Pac-Man kultovní záležitostí a v podstatě i synonymem pro počítačovou hru. Podobného věhlasu dosáhly snad jen Miny ve Windows :)

Pac-Man byl poprvé vydán 22. května 1980, takže brzy bude mít 34 narozeniny. Jeho autorem je Japonec Toru Iwatani, podle jehož názoru byla v té době většina her příliš násilných a on chtěl udělat hru, která by násilí postrádala a byla by tak přijatelná i pro ženy.

A Pac-Mana si můžete zahrát i na iPhonu a přenést se tak do dob, kdy počítače byly v plenkách a hry byly z dnešního pohledu hodně divné.

iPhone verze má vše, co od ní pravděpodobně očekáváte, tj. hlavně hodně divnou grafiku odpovídající době vniku hry. Stejně je na tom i zvukový doprovod, který vám připomene dobu hracích automatů a dvoukorun do nich vhazovaných. Hra je opravdu hodně retro a iluze návratu do osmdesátých let je dokonalá.

Pokud je toho retra na vás příliš, můžete si v nastavení zapnout přehrávání libovolné hudby z vašeho telefonu, takže zvukový projev hry se stane o něco snesitelnější i pro člověka ze současnosti :)

K dispozici máte devět bludišť, každé s mnoha levely. Zdarma je klasické bludiště, které znáte z originálního Pac-Mana. Z dalších bludišť jsou k dispozici ochutnávky a celá bludiště si můžete zakoupit buď jako balík všech za 2,99 $ nebo po jednom za 0,99 $.

Ovládání hry je přizpůsobené dotykovému display a tak směr Pac-Mana udáváte přejetím prstem po obrazovce v požadovaném směru. Je to velmi intuitivní a Pac-man se  takto ovládá pohodlně. Pokud by vám toto ovládání z nějakého důvodu nevyhovovalo, můžete si zapnout virtuální joystick. Subjektivně hodnotím ale ovládání joystickem jako horší.

Zajímavostí, na kterou jsem narazil při sepisování článku, je to, že každý duch se chová jinak – Červený duch Pac-Mana bez ustání stopuje, růžový duch se mu snaží nadběhnout, světle modrý je nejvíce nevyzpytatelný a k rozhodování svého pohybu využívá i směřování červeného ducha a chování oranžového ducha se mění podle toho, jak daleko právě od Pac-Mana je.

Pac-Man pro iPhone se řadí spíše mezi aplikace typu „blbinka“, ale pokud máte staré hry rádi nebo chcete dětem ukázat, jaké divné hry jste v dětství hráli a považovali je za vrchol techniky, tak vás určitě nezklame a pár večerů s ním strávíte.

Článek čerpá mimo jiné z Wikipedie.

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store

Napsat komentář