Jaký je magazín Dotyk v iPhone?

dotyk-icoPrvní čistě tabletový magazín nebo chcete-li časopis, je dostupný i pro telefony. Dá se tabletový magazín číst na iPhonu?

Tabletový magazín Dotyk pravděpodobně většina čtenářů zná, protože jeho reklama se kromě internetu objevuje i na billboardech a možná i v jiných mediích. Myšlenka magazínu je jednoduchá – budoucnost je v elektronické distribuci obsahu a tisknout časopis na papír je přežitek. Pro čím dál víc lidí je tablet samozřejmou součástí života a tištěné noviny a časopisy k životu nepotřebují.

Dotyk cílí na inteligentní čtenáře, kterým každý týden nabízí várku zajímavého čtení zdarma a přímo do jejich tabletů. Bez chození do trafiky a plýtvání papírem.

Když už je obsah jednou vyroben pro tablet, je poměrně snadné nabídnout ho i na menším zařízení, jako je telefon, takže v App Store je Dotyk k dispozici i pro iPhony. Jaký je?

Problém časopisu pro tablet zobrazený na iPhonu je samozřejmě velikost displaye. Zatímco tablet se svými sedmi až deseti palci poměrně věrně simuluje skutečný papírový časopis a čtenářský prožitek je podobný, velikost display telefonu tento zážitek značně degraduje. Ale netřeba to hned vzdávat.

Dotyk se „instaluje“ stejně, jako jiné aplikace s jediným rozdílem – ikonku nenajdete na ploše, ale Dotyk se vám usídlí v Kiosku, takže chvíli trvá, než člověk dokáže Dotyk spustit. Je to ale pochopitelné, Kiosek je v telefonu právě pro tyto účely .

Samotné používání aplikace na iPhone je celkem snadné a pokud si s něčím nevíte rady, obsahuje „časopis“ i návod na ovládání. Jediným problémem je již zmiňovaná velikost displaye, která používání limituje. Při zobrazení celé stránky je písmo malé na pohodlné čtení, ale stejně jako třeba na webu funguje zvětšení textu přes celou obrazovku poklepáním na něj a pak je čtení bez problémů. Akorát pak člověk  ztrácí kontext zbytku stránky. O něco lepší je čtení při otočení telefonu na šířku, ale pak je zase na display málo místa na výšku. Prostě na telefonu si tabletový magazín nevychutnáte a je to logické.

Na čtečce není dál moc co hodnotit, protože je to prostě čtečka, která umožňuje listovat časopisem a číst ho.  Možná je ovládání zejména na telefonu trochu nezvyklé a chvilku může trvat, než vám vejde pod kůži. Konkrétně třeba skrolování textu v rámci jedné stránky uvnitř něčeho jako iframe, je trochu proti zvyklostem, které máte z čtení webu. Rovněž mají stránky v telefonu tendenci skákat jinam, než chcete nebo spíše čekáte. Děje se to zejména v okamžiku, kdy máte zvětšený jen kousek stránky a chcete skrolovat.

Hodnotit obsah Dotyku není cílem tohoto článku, ale podle subjektivního názoru patří články z Dotyku k tomu lepšímu, co lze u nás na internetu i v tisku číst a pokud sháníte zajímavé čtení na víkend, pravděpodobně vás Dotyk nezklame a je zbytečné utrácet za podobné časopisy v trafice. Dotyk rovněž oceníte v okamžiku, kdy se vydáváte někam bez internetu, protože ho můžete číst offline

Odpověď na otázku z nadpisu článku je taková, že na iPhonu je čtení Dotyku trochu masochismus , což ale není chyba Dotyku. Je to prostě realita malého displaye a asi žádný elektronický časopis na telefonu nebude na čtení příliš pohodlný. Pokud máte iPad, čtěte Dotyk v něm, pokud se s Dotykem chcete seznámit a tablet nemáte, jde to i na telefonu, ale zážitek to nebude úplně 100%. A třeba si kvůli němu pořídíte i ten tablet :)

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store

Napsat komentář