Můžu to zvednout? Jak poznat otravná volání na iPhone.

Také vás vytáčí otravné telefonáty nabízející úžasné pojištění, půjčku nebo průzkum trhu? I pro iPhone existují aplikace, které vám prozradí, zda volající není právě takový otrava.

Můžu to zvednout?

Určitě znáte weby, kam zadáte číslo a oni vám ukáží, zda je číslo otravné, nebo v pořádku. Zásadní problém těchto služeb je, že problematické číslo nezjistíte v okamžiku, kdy telefon zvoní. Musíte ho buď zvednout a volajícího pak následně více či méně slušně poslat do patřičných mezí, nebo hovor nevzít a následně se na web jít podívat.

Daleko lepší způsob je ten, že použijete aplikaci, který volajícího prověří za vás.

Vždycky jsem se domníval, že iOS je v tomto na rozdíl od Androidu hodně striktní a nedovolí aplikacím manipulovat s hovory či SMS. Buď jsem si toto vsugeroval chybně a nebo se v čase něco změnilo. To je ale vcelku jedno, podstatné je to, že i na iPhonu můžete mít aplikaci, která volajícího prověří a upozorní vás, že volá otrava.

Haló, tady Truecaller. Kdo volá?

Tak nějak by se dal zjednodušeně popsat pocit, když si nainstalujete aplikaci Truecaller.

Přiznám se, že jsem trochu paranoidní a aplikacím velmi nerad dávám přístup k věcem, do kterých jim nic není. Takže po instalaci Truecalleru jsem prošel instrukcemi aplikace, proklikal její nastavení a nedovolil jí nic, ani přístup ke kontaktům. A úspěšně jsem na ní zapomněl :).

Zapomněl jsem na ni logicky proto, že aplikaci tohoto typu nemáte jak otestovat, protože potřebujete, aby vám zavolal nějaký spammer. Bez něj se to testuje špatně. A shánějte někde spammera pro test :)

Ale dnes mi najednou jedno otravné číslo zavolalo a na display se objevilo „Truecaller: Top spammer – Nn Životní pojištění“. V první chvíli jsem nechápal, co se děje, ale pak jsem si vzpomněl na asi dva měsíce starou instalaci Truecalleru a rozsvítilo se mi. Rychle mi hlavou proběhlo, že musím otestovat, jestli aplikace nekecá, takže jsem hovor zvedl a co myslíte? Bylo tam NN životní pojištění :)

Volající otrava
Volající otrava

Nezapomeňte Truecaller povolit v nastavení

Kromě instalace aplikace ji musíte ještě povolit spolupráci s telefonem v Nastavení – Telefon – Blokování hovorů a identifikace, viz obrázek. Truecaller vás na to ale sám upozorní v instruktáži po instalaci.

 

Truecaller - nastavení

Závěr

Pokud vás otravují prodavači čehokoliv a často se sami sebe ptáte „Můžu to zvednout?“, stojí Truecaller za vyzkoušení. Mně osobně naštěstí moc telefonních otrapů nevolá, i proto mi trvalo celkem dlouho, než se aplikace ukázala v praxi. Nevybavuji si, že by mi od instalace volal někdo, kdo by mi něco nabízel a prošel. Možná jednou mBank a tu nepoznal. Je ale otázka, zda to bylo nějaké profláklé číslo a nebo interní zaměstnanec přímo z mBank.

Každopádně u mě to na spammera z NN zafungovalo a vzhledem k ceně, která je nulová, doporučuji zkusit a uvidíte, jak zafunguje u vás.

Používáte na filtraci hovorů jinou aplikaci? Podělte se v diskusi pod článkem.

Link do AppStoreCena: zdarma
stáhnout z App Store

Napsat komentář