V první části miniseriálu o iPhone aplikacích pro přístup ke cloudovým úložištím jsme se podívali na Dropbox a Box a dnes si seznam doplníme o úložiště Copy.com a Wuala.
Copy.com
Služba Copy.com už bohužel neexistuje. Použijte vestavěný iCoud.
Copy.com se snaží zabodovat slušnou porcí místa v cloudu už ve verzi zdarma – konkrétně dostanete pro začátek 15 GB a doporučováním dalších uživatelů si můžete za každého navýšit prostor o dalších 5 GB.
Lákavé může být i to, že nabízí podporu pro většinu existujících platforem, které mají nějaký tržní podíl. Na desktopu je to Mac OSX, Windows a Linux, na mobilech iOS, Android a WindowsPhone.
Kreditní karta STYLE na rok zdarma
Chcete nový iPhone a nemáte našetřeno? Pořiďte si kreditku STYLE hned teď a máte ji na rok zdarma. Požádejte hned teď online a za chvilku už můžete kupovat nejnovější iPhone.Copy.com je hodně zaměřené na sdílení dokumentů v týmu, takže tomu odpovídá i mobilní aplikace. Kromě klasického prohlížení souborů v cloudu nabízí i nastavování práv, tj. jestli je soubor pouze váš, nebo k němu mají mít přístup i další lidé. Pokud ho povolíte dalším lidem, můžete jim URL pro přístup rovnou poslat (mailem, na FB, na Twiter a pod.). Pokud to povolíte, mohou lidé soubor i editovat.
Sdílení souborů je opravdu otázkou pár kliků a pokud potřebujete často dokumenty sdílet s lidmi ve svém okolí, bude pro vás copy.com ta pravá služba.
Wuala
Služba Wuala už bohužel neexistuje. Použijte vestavěný iCoud.
Wuala v základu nabízí slušných 5 GB dat a staví hlavně na tom, že je bezpečná. K vašim datům v cloudu by se teoreticky neměl nikdo nikdy dostat, což se nedá říct o většině konkurenčních služeb. Nejsem odborník na šifrování, ale podle těch, co tomu rozumí, Wuala skutečně bezpečná je.
Že je Wuala trochu jiná, poznáte na první pohled – nenabízí například vůbec přístup k datům přes web, resp. jen na vyžádání a je to dobře ukryté. V systému se chová jako externí disk, není to tedy složka na disku jako třeba Dropbox a další alternativy.
I v aplikaci pro iPhone na první pohled vidíte, že tady jde hlavně o bezpečnost. Přístup do aplikace si můžete chránit kromě jména a hesla i čtyřmístným pinem, který je vyžadován vždy, když z aplikace odejdete a vrátíte se (i když je člověk zalogován jménem a heslem).
Hned při přihlašování Wuala neopomene zdůraznit, že vše je šifrované na zařízení a ani heslo neopustí telefon v čitelné podobě.
Soubory v cloudu se dají prohlížet, otvírat v jiných aplikacích a nebo odeslat e-mailem. I když i ve Wuale lze soubory sdílet s okolím, nejde to udělat z mobilní aplikace. Je vidět, že zejména u mobilní aplikace je primárně kladen důraz na bezpečnost a možnost prohlížet si své dokumenty. Pokud chcete data hojně sdílet s okolím a to i z mobilu, zvolte raději Copy.com. Pokud je pro vás na prvním místě bezpečnost dat, je Wuala jednou z nejlepších voleb.
Příští týden náš miniseriál dokončíme poslední appkou do party a zkusíme si z toho všeho udělat nějaký závěr.