Mobilní aplikace cloudových úložišť – Dropbox a Box.com

V dnešní době máme čím dál více dat kdesi „v oblacích“ neboli v cloudu. Jednou z výhod tohoto řešení je i to, že k datům můžeme odkudkoliv – z jakéhokoliv počítače, ale i z telefonu. Co nabízí aplikace cloudových služeb pro iPhone? Podíváme se na ně v miniseriálu.

Dropbox

Dropbox je klasika a asi nejpoužívanější cloudové úložiště ze všech. I když zdaleka nenabízí nejlepší podmínky, těží hlavně z toho, že je integrován do spousty aplikací a lidé si ho zvykli používat.

Mobilní aplikace Dropboxu nabízí asi vše, co můžete chtít s obsahem v cloudu v telefonu dělat:

  • vyhledávání souborů
  • prohlížení souborů včetně zobrazení jejich obsahu (zvládne většinu běžných formátů – PDF, DOC, XLS, obrázky …)
  • upload souborů z telefonu do cloudu včetně založení nové složky
  • úpravy ve smyslu smazaní či přesunutí souboru do jiné složky
  • odeslání souboru na mail, na Facebook, na Twitter či uložení jeho URL do clipboardu
  • označení oblíbených souborů hvězdičkou

Mezi speciality patří možnost nastavit si automatické posílání pořízených fotek do Dropboxu, což může být docela užitečné, ale asi ne se základní velikostí 2 GB.

Tip: Jak si zvětšit Dropbox za pár korun.

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout Dropbox z App Store

Box.com

Oproti Dropboxu má Box.com jednu výhodu a tou je velikost základní zdarma varianty, která má 10 GB. Na rozdíl od jiných služeb ale nemá zvětšování prostoru pomocí referalů (nebo ho má dovedně skryté), takže u zdarma verze na 10 GB končíte. Čas od času se ale dá chytit akce, kdy je možno získat třeba 50 GB. Většinou je to ve spolupráci s nějakým sponzorem. Já jsem svých 50 GB získal při akci Dellu.

Mobilní aplikace Box.com nabízí opět takřka vše, co potřebujete s obsahem v cloudu dělat (prohlížení, uploadování, sdílení, označování oblíbených souborů …). Oproti funkcionalitě Dropboxu nabízí navíc možnost přidávat k souborům komentáře, což oceníte zejména při týmové práci na jednom projektu.

Design aplikace je trochu odlišný od té dropboxové, ale je intuitivní a velmi rychle pochopíte co a jak.

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout Box z App Store

Mezi mobilními aplikacemi Boxu a Dropboxu není prakticky žádný rozdíl, obě splňují to, co člověk od mobilní aplikace cloudového úložiště očekává.

Příště se podíváme na další cloudové alternativy k dnešním dvěma.

Napsat komentář