AirDrop je jednoduchá cesta jak sdílet data s jinými zařízeními na krátkou vzdálenost. Otázka jak zapnout AirDrop je na místě hlavně proto, že Apple udělal v iOS jednu z nelogičností právě u AirDrop.

Jak zapnout AirDrop?

Předně musíte mít zařízení, které tuto funkci podporuje. Pokud se bavíme o iPhonu, tak potřebujete telefon od verze 5 výš. Na iPadech bude AirDrop fungovat od jejich 4. generace a nebo od iPadu mini. Pokud chcete data přenášet do počítače, potřebujete minimálně MAC OS X Yosemite.

Pokud máte potřebná zařízení, musíte na nich mít ještě zapnutou Wifi a Bluetooth.

Další návod jak zapnout AirDrop.

Nyní byste teoreticky mohli přenášet data z i do vašeho iPhone, ale pravděpodobně to nepůjde, protože AirDrop je vypnutý. Logicky tedy zamíříte do Nastavení telefonu a někde okolo zapínání WiFi a Bluetooth budete hledat i nastavení AirDrop. A nenajdete.

Apple totiž podle mě nelogicky zapínání umístil jen do vytahovací roletky, kterou vytáhnete posunem prstem zdola nahoru po display. Ano je to ta, kde najdete zapnutí Wifi i Bluetooth, rychlý přístup k fotoaparátu a pod. A zde najdete i možnost zapnout/vypnout AirDrop.

Kromě zapnutí a vypnutí existuje ještě prostřední stav a to zapnutí pouze pro kontakty, resp. viditelnost jen pro kontakty, takže vaše zařízení neuvidí kdokoliv, kdo jde okolo.

A ta nelogičnost? Wifi, Bluetooth i AirDrop jsou prostředky ke spojení se světem. Wifi a Bluetooth jsou normálně v nastavení, kde je člověk čeká a kromě toho jsou i ve vyjížděcí roletce pro rychlou volbu. AirDrop je z hlediska uživatele v podstatě to samé, ale v nastavení chybí.

Podobná nelogičnost se dle mého názoru povedla i v případě ikonky iCloudu, která zase nejde dát na plochu standardní cestou. Holt i mistr tesař se občas utne a ne vše je tak jasné a přímočaré, jak u Applu očekáváme. Budiž nám útěchou, že konkurenční systémy jsou na tom co do logiky ovládání a nastavování podstatně hůře. On je vlastně zázrak, že přitom, co všechno dnes telefony umí, se Applu povedlo udržet nastavení na takové úrovni jaké je – že 90 % věcí je intuitivních a jasných „na první dobrou“.