Jak moc je vodotěsný iPhone 7?

Tak tu máme vodotěsný iPhone 7. Nebo jen vodě odolný? Když vám spadne do akvárka, měl by to přežít. Co přesně by mu nemělo způsobit újmu a co znamená IP67?

Apple představil nový iPhone 7 a jednou z hlavních novinek je jeho vodotěsnost a prachotěsnost udávaná dle standardu jako IP67. Co to ale přesně znamená pro jeho majitele?

Vodotěsný iPhone?

IP je stupeň krytí, což přesněji popisuje tato věta z Wikipedie:

Stupeň krytí (IP) udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá číslice označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

Nový iPhone 7 má za IP číslice 6 a 7.

Šestka ukazuje stupeň krytí před nebezpečným dotykem a prachem a nic víc než šestka neexistuje. To znamená, že iPhone je imunní proti nebezpečnému dotyku jakoukoliv pomůckou a proti vniknutí jakéhokoliv prachu. Teoreticky tedy můžete iPhone 7 zahrabat do písku, válet v hromadě hlíny a dovnitř se nedostane nic.

Sedmička ukazuje odolnost zařízení proti vodě a sedmička v tomto případě není maximum. Znamená to, že iPhone 7 je ochráněn při ponoření do vody na 30 minut a to do hloubky 1 metr. V úvodu zmíněné akvárko mu tedy nevadí, stejně jako mu nevadí pád do vany nebo do záchoda :)

TIP: Je iPhone předražený?

Pro zajímavost: Osmička v IP68 znamená, že zařízení je chráněno proti potopení do vody a je schopné v ní  nepřetržitě zůstat za podmínek, které určí výrobce zařízení. No a devítka v IP69 už je chráněná proti tlakové vodě (WAP). Pokud vás napadá, zda existují telefony s IP68 a IP69, tak existují, stačí se zeptat Google.

Ochrana proti vodě je u nového iPhone poměrně solidní, ale stejně bych s ním asi nechodil plavat do bazénu. Ponoření znamená, že se telefon nijak moc nehýbe, plavání by mu nemuselo udělat dobře. Pokud chcete s iPhonem plavat nebo se dokonce potápět, porozhlédněte se po nějakém tom vodotěsném pouzdře a udělejte z něj skutečně vodotěsný iPhone. Vestavěná odolnost proti vodě je spíše ochrana před nečekanými situacemi, jako je zmíněný pád telefonu do vany nebo do louže.

Napsat komentář