Tak tu máme vodotěsný iPhone 7. Nebo jen vodě odolný? Když vám spadne do akvárka, měl by to přežít. Co přesně by mu nemělo způsobit újmu a co znamená IP67?

Apple představil nový iPhone 7 a jednou z hlavních novinek je jeho vodotěsnost a prachotěsnost udávaná dle standardu jako IP67. Co to ale přesně znamená pro jeho majitele?

Vodotěsný iPhone?

IP je stupeň krytí, což přesněji popisuje tato věta z Wikipedie:

Stupeň krytí (IP) udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá číslice označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

Nový iPhone 7 má za IP číslice 6 a 7.

Šestka ukazuje stupeň krytí před nebezpečným dotykem a prachem a nic víc než šestka neexistuje. To znamená, že iPhone je imunní proti nebezpečnému dotyku jakoukoliv pomůckou a proti vniknutí jakéhokoliv prachu. Teoreticky tedy můžete iPhone 7 zahrabat do písku, válet v hromadě hlíny a dovnitř se nedostane nic.

Sedmička ukazuje odolnost zařízení proti vodě a sedmička v tomto případě není maximum. Znamená to, že iPhone 7 je ochráněn při ponoření do vody na 30 minut a to do hloubky 1 metr. V úvodu zmíněné akvárko mu tedy nevadí, stejně jako mu nevadí pád do vany nebo do záchoda :)

Pro zajímavost: Osmička v IP68 znamená, že zařízení je chráněno proti potopení do vody a je schopné v ní  nepřetržitě zůstat za podmínek, které určí výrobce zařízení. No a devítka v IP69 už je chráněná proti tlakové vodě (WAP). Pokud vás napadá, zda existují telefony s IP68 a IP69, tak existují, stačí se zeptat Google.

Ochrana proti vodě je u nového iPhone poměrně solidní, ale stejně bych s ním asi nechodil plavat do bazénu. Ponoření znamená, že se telefon nijak moc nehýbe, plavání by mu nemuselo udělat dobře. Pokud chcete s iPhonem plavat nebo se dokonce potápět, porozhlédněte se po nějakém tom vodotěsném pouzdře a udělejte z něj skutečně vodotěsný iPhone. Vestavěná odolnost proti vodě je spíše ochrana před nečekanými situacemi, jako je zmíněný pád telefonu do vany nebo do louže.