Osmisměrky do kapsy

osmismerky-icoPatříte k těm, co rádi luští křížovky a jiné hlavolamy? Milujete osmisměrky? Můžete si je užívat i ve svém iPhonu nebo iPadu. Samozřejmě v češtině.

Docela by mě zajímal nějaký průzkum zjišťující, kdo je cílovka křížovek a dalších hlavolamů. Mám pocit, že to musí být důchodci nebo řekněme lidé nad padesát let, ale možná jsem jen deformován vzpomínkami z dětství na babičky luštící křížovky a osmisměrky.  Musím ale uznat, že ze všech hlavolamů mě osmisměrky bavily vždy nejvíce, takže jsme se teď na chvíli vrátil do dětství :)

Aplikace Osmisměrky do kapsy dělá přesně to, co by člověk podle názvu očekával – můžete si v iPhonu luštit osmisměrky. Princip osmisměrek je jednoduchý – škrtáte slova, která mohou být napsaná osmi směrech a po vyškrtání všech slov ze zbývajících písmenek přečtete tajenku. V iPhonu fungují osmisměrky úplně stejně jako na papíře, akorát nepotřebujete tužku :) Slova škrtáte prstem na display.

V aplikaci je k dispozici jeden ukázkový sešit osmisměrek zdarma a dalších pět tématických si můžete koupit přímo z aplikace za 89 centů za jeden sešit. Každý obsahuje 25 osmisměrek a jsou různě tématicky zaměřené – vybrat si můžete Hmyz blanokřídlý, Indická božstva, Tibet mírumilovný, Zkáza konvoje PQ-17 a První česká pilotka.

Drobnou nevýhodou aplikace by mohlo být to, že pro náruživé luštitele obsahuje málo osmisměrek, ale na druhou stranu lze předpokládat, že autor bude nové sešity přidávat, dokud je budou lidé kupovat.

Druhou nevýhodu může být pro někoho to, že velikost osmisměrek je omezena velikostí displaye, takže jde o menší a tím pádem jednodušší osmisměrky, které zkušený luštitel vyluští během pár minut. Složitější osmisměrky by šlo dobře luštit na iPadu, kam by se vešly i ty větší. Třeba se toho někdo ujme.

Přímo při luštění mě zaujala, nebo spíš překvapila, některá hodně divná slova, se kterými si nevěděl moc rady ani Google – třeba „děver“,  „směv“, „okyt“ a podobné. Neříkám, že ta slova neexistují, ale rozhodně nejde o slova moc obvyklá.

Autor myslel i na to, když vyměníte zařízení nebo si aplikaci se zakoupenými osmisměrkami omylem smažete – v aplikaci si můžete dříve zakoupené sešity osmisměrek stáhnout.

Nevím, kolik přesně stojí papírové sešity křížovek a osmisměrek, ale cena za elektronické osmisměrky mi nepřijde nijak přemrštěná. Za zhruba 24 korun pořídíte zábavu na poměrně dlouhou dobu a pokud luštíte osmisměrky rádi, jsou pro vás Osmisměrky do kapsy „must have“ aplikace.

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store

Napsat komentář