Jak vybrat levný tablet pro dítě

Máte doma školáka či předškoláka a rozhodli jste se pořídit mu tablet? Nenechte se napálit super nabídkami čínských šuntů.

Dnešní děti vyrůstají s tablety či chytrými telefony prakticky od narození a není výjimkou, když moderní techniku ovládají ve třech letech lépe než jejich rodiče. Pokud se rozhodnete pořídit dítěti levný tablet na hraní nebo vzdělávání, patrně budete řešit následující otázky:

  1. nechci, aby to bylo moc drahé, protože je reálná šance, že potomek s tabletem někde praští
  2. chci rozumnou kvalitu, aby šel tablet použít i na jiné věci, než primitivní hry pro předškoláky
  3. možná budete řešit i to, aby si tablet rozuměl se zařízeními ostatních členů rodiny – pokud mají doma všichni Android, je nesmysl koupit tablet s Windows

Android

Android vládne světu a na trhu jsou stovky tabletů nejrůznější kvality. Pro laika je téměř nemožné se v tom vyznat a vybrat kvalitní. Je ale téměř jisté, že pokud sáhnete po akčním tabletu v supermarketu, nedopadne to dobře.

Problém levných Androidů je ten, že často nabízí zastaralý systém, nekvalitní display a málo paměti. I když vám výrobce obvykle bude tvrdit, že tablet přináší skvělý zážitek z her a sledování filmů, bude realita jiná. Polovinu aplikací v Google Play vůbec nenainstalujete a z těch, co nainstalujete, jich část nespustíte. To je daň za obrovskou roztříštěnost zařízení s Androidem.

Stranou nelze nechat ani to, že čas od času se objeví zprávy, že levné čínské Androidy obsahují i různé šmírovací doplňky, které fakt nechcete.

iPad mini

Patrně si ťukáte na čelo, protože nedáte dítěti na hraní tablet za deset tisíc. To je naprosto správná úvaha, ale také tu máme použité iPady, že? A pak už jsou ceny přívětivější a srovnání vychází pro iPad daleko lépe, posuďte sami.

TIP: ČSFD pro iPhone – vše o filmech ve vaší kapse

Nejlevnější sedmipalcový tablet s Androidem najdete aktuálně na Alze za 1200 Kč. Bude to přesně ten tablet, který byste po pár dnech nejraději vyhodili z okna, věřte mi. iPad mini první generace se dá sehnat okolo 2 500 Kč na Aukru a nebo o pár stokorun dráž ve specializovaných bazarech, kde získáte i několika měsíční záruku. iPad mini je sice čtyři roky starý, byl představen 23. října 2012, ale pořád je to špičkový kus hardware, který bohatě poslouží. Jeho omezení je v podstatě jen to, že už na něm neběží iOS 10, což může znamenat, že si nezahrajete některé nejnovější hry. Ale hry či vzdělávací aplikace pro děti obvykle nejsou tak náročné, aby je iPad mini nezvládl.

Nezanedbatelnou výhodou je i výdrž – nový iPad mini se prodával s výdrží cca 10 hodin, což už samozřejmě starší model nevydrží, ale 5-6 hodin není problém (moje vlastní zkušenost s bazarovým iPadem mini).

Závěr

Pokud máte v rodině nějaké Apple zařízení, asi není co řešit a nemusím vás přesvědčovat. Pokud kupujete první takové zařízení, zamyslete se nad tím, co od něj očekáváte. Pokud nechcete neustále řešit problémy a po pár měsících zjistit, že jste vyhodili peníze oknem, vyhněte se nejlevnějším tabletům a smiřte se s tím, že kvalitní tablet za 1500 Kč prostě koupit nejde. Ani Android za 2500 Kč nebude žádný velký hit a podle mého názoru a hlavně osobní zkušenosti, v souboji se starším iPadem mini neobstojí.

Pokud budete trvat na Androidu, budete podle mého odhadu muset sáhnout pro cca 5000 Kč, aby byl tablet jakžtakž kvalitní a srovnatelný se starším iPadem mini.

Napsat komentář