youradio-icoUž několik let se spekuluje o vstupu zahraničních hudebních služeb na český trh a k tomu různé české firmy zkouší či zkoušely svá vlastní řešení. Většinou bez úspěchu. V tomto kontextu působí jako velmi příjemné překvapení aplikace Youradio od Lagardere (provozovatel Evropy 2 či Frekvence 1).

Youradio promění váš iPhone, iPad či iPod v rádio, kde hrají přesně podle vašeho gusta a nekazí vám prožitek songy, které nesnášíte.

Aplikace nabízí dva základní způsoby výběru hudby:

Podle nálady

To znamená, že si vybíráte proud hudby podle toho, na co zrovna máte náladu. Například Osmdesátky, Hard & Heavy hity, Rockové balady, Odpolední relax, Ploužáky, Dětské písničky, Metalový nářez, ale třeba i Cimrmanologie. Nálad nebo-li předdefinovaných stylů jsou v aplikaci desítky.

Podle žánru

Pokud si nevyberete z pÅ™eddefinovaných nálad, můžete si vybírat podle žánrů – napÅ™. Classick rock, Blues, Dance, Folk, Funk, Ska a podobnÄ›. Žánrů jsou opÄ›t desítky a vybere si pravdÄ›podobnÄ› každý.

A když vám nevyhovuje nic pÅ™eddefinovaného, můžete si sestavit vlastní „náladu“ z libovolných interpretů. Do vyhledávání nasázíte interprety a hned máte vlastní playlist, který hraje jen vaÅ¡e oblíbence.  Pokud si udÄ›láte u Youradia účet, můžete si své nálady i ukládat a kdykoliv se k nim po pÅ™ihlášení vracet.

Při přehrávání hudby jakýmkoliv z uvedených způsobů můžete vždy písničku přeskočit, takže pokud vám aplikace servíruje něco, co se vám zrovna nelíbí, nemusíte to poslouchat. Zároveň můžete dát přehrávaní skladbě palec nahoru nebo palec dolů a tím upřesnit svůj vkus. Hádám, že aplikace vám pak kladně hodnocené skladby bude dávat častěji a ty neoblíbené nebude nabízet vůbec.

TroÅ¡ku pÅ™ekvapivé je asi to, že pÅ™i zvolené náladÄ› „Pink Floyd, Rammstein, The Clash„, mi najednou aplikace naservírovala Dire Straits. Ale v častých dotaz je to vysvÄ›tleno tak,  že nabízí i kapely, které do zvolené nálady podle vnitÅ™ní inteligence pasují.  NÄ›komu to může vadit, ale zase můžete objevit zajímavé kapely, které normálnÄ› nevyhledáváte.

Největší vychytávka je ale možnost poslouchat hudbu i offline. Po výběru toho, co chcete poslouchat a po spuštění přehrávání se aplikace začne plnit hudbou podle zvolené nálady a pokud odejdete z dosahu internetového připojení, posloucháte dál hudbu z tohoto zásobníku. Do zásoby si můžete uložit maximálně 120 minut hudby, což je tak akorát pro přesun do školy či do práce.

Asi největším mínus aplikace je to, že si nemůžete vybrat konkrétní skladbu. Je to ale mínus diskutabilní. Určitě se najde mnoho lidí, kteří si chtějí tvořit playlist z přesných skladeb. Na druhou stranu tipuji, že většině to vadit nebude. Navíc, pokud budete vaší oblíbenou skladbu často palcovat, měla by vám jí aplikace teoreticky nabízet často a užijete si jí.

Pokud s Youradio usínáte, můžete si nastavit po jak dlouhé dobÄ› se aplikace sama vypne, aby vám „nesežrala“ baterku, když usnete. Zároveň se můžete s rádiem i probudit, což je vítaná zmÄ›na oproti klasickým zvukům budíků.

Za zmínku stojí určitě i to, že Youradio nemusíte poslouchat jen na mobilu, funguje i na webu, takže doma, v práci nebo ve škole posloucháte normálně přes prohlížeč.

Celkový dojem z Youradio je skvělý. Pokud netrváte na poslechu konkrétních skladeb a jen si vybíráte styl nebo náladu, budete z aplikace nadšení. Je s podivem, že takto promakaná služba má takřka nulovou propagaci. A nebo je propagována někde, kde nejsem já :)

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store