1Password – hesla v bezpečí a vždy při ruce

1password-ico„Kolik hesel máš, tolikrát jsi člověkem“ a pokud nejste úplná lama a nepoužíváte jedno heslo všude, je dost obtížné, ne-li nemožné udržet všechna hesla v hlavě a použít vždy to správné. Můžete si hesla psát na papírky, ale proč, když existují chytré aplikace, které vaše hesla obhospodaří elegantněji.

Kdo by neznal filmovou klasiku Na samotě u lesa – „to máte heslo do počítače, heslo k e-mailu, heslo na server, PIN k debetní kartě, PIN ke kreditní kartě, heslo do primární banky, heslo k druhému účtu, heslo ke spořícímu účtu, heslo na Facebook, heslo na Twitter, heslo na domácí router, heslo na portál mobilního operátora, heslo pro datovou schránku, heslo pro mojeID, heslo na jeden shop, heslo na druhý shop, heslo na padesátý shop…“ a tak by se dalo pokračovat ještě mnoho a mnoho znaků.

Není v lidských silách si všechna hesla pamatovat, pokud to mají být hesla unikátní a hlavně bezpečná. Za bezpečné heslo je obvykle považováno minimálně osm znaků a kombinace písmen, číslic a speciálních znaků (např. # nebo !).

A tady přichází ke slovu 1Password, aplikace,  která si hesla pamatuje za vás a pomůže dokonce i s jejich vymýšlením.

Hesla a jiné důležité údaje si můžete v aplikaci třídit do kategorií podle jejich určení (přihlášení, kreditní karty, servery, bankovní účty a pod.) a zároveň si je i dávat do složek například podle instituce – máte několik záznamů o produktech své banky (účet, platební karta, kreditní karta, login do bankovnictví a pod. a protože třeba login je v kategorii přihlášení a kreditní karta v kategorii kreditní karty,  uděláte si složku „moje banka“ a tam dáte všechny záznamy týkající se banky. Elegantní a přehledné.

Pokud některé položky používáte hodně často, můžete si je ještě označit jako oblíbené a pak je najdete na jedno kliknutí.

Přímo v aplikaci můžete i brouzdat po webu a pak nemusíte hesla při přihlašování nijak složitě přenášet do prohlížeče, protože 1Password je doplní sám.  Je to ideální například pro návštěvu banky – místo Safari pustíte 1Password, najdete záznam o přihlášení do banky a otevřete vestavěným prohlížečem.

Zabezpečení

U aplikace tohoto typu je klíčová bezpečnost, protože přijít o všechny hesla by bylo hodně nepříjemné.  Samotná aplikace nabízí zabezpečení hlavním heslem, bez kterého se do aplikace nedostanete.  Toto heslo je opakovaně vyžadováno buď po uplynutí nastaveného času nebo vždy po ukončení aplikace. V kombinaci se zamykáním celého iPhonu je to myslím  zabezpečení dostatečné. Zvláště v kombinaci s iOS 7, který udělal telefon prakticky neukradnutelný, resp. nepoužitelný po ukradnutí.

Synchronizace

1Password můžete využívat na všech vašich zařízeních a hesla tak máte u sebe opravdu vždy. Synchronizace může probíhat buď přes iCloud a nebo přes Dropbox. V obou případech jsou samozřejmě data šifrovaná a neměl by se k nim cestou nikdo dostat.

Existuje i 1Password pro Mac, takže hesla můžete mít k dispozici kromě telefonů  tabletů i na počítačích. Nutno ale podotknout, že Mac verze nepatří k nejlevnějším. Holt za kvalitu a pohodlí se platí.

1Password patří k poměrně drahým aplikacím v rámci App Store, ale u aplikace, které svěřujete svoji digitální identitu je to cena opodstatněná. Pokud nechcete absolvovat spousty testů alternativních aplikací a zjišťovat, že vám stejně nevyhovují, investujte ty zhruba  čtyři stovky. Myslím, že se to vyplatí.

Link do AppStore

Cena: 15,99 EUR
koupit v App Store

Napsat komentář