Šupléra ve vašem iPhone

Šupléra neboli posuvné měřítko je nepostradatelný pomocník všech strojařů a obecně všech kutilů, kteří potřebují přesně změřit nějakou věc. Metr měří obvykle s přesností na milimetry, naproti tomu posuvné měřítko měří na setiny milimetrů. V iPhonu na setiny asi nedosáhnete, ale i tak stojí aplikace PreSize Ruler za zmínku.

Možná si ťukáte na čelo a kladete si otázku, k čemu je taková aplikace vůbec dobrá, když základní funkčnost posuvného měřítka je ta, že měřenou věc stisknete mezi dvě posuvné části a tím dosáhnete přesnosti na setiny milimitru. Na iPhone logicky nemůžete nic nijak stisknout, přesto ale můžete lecos změřit tak, že věc položíte na diplay a mezi měřidla ji „stisknete“ virtuálně. Samozřejmě nedosáhnete na přesnost v setinách milimetrů, ale na milimetry ano a to může leckdy stačit.

Stejně jako vodováha i šupléra je velmi primitivní aplikace, která dělá jen jednu věc a neoplývá množstvím funkcí a nastavení. A určitě to není na škodu – když chcete něco změřit, nechcete se většinou hrabat v desítkách nastavení.

Nastavit v PreSize Ruleru můžete jen jednotky (mm, inch, cm nebo pixely), dále pak zda chcete nebo nechcete „subpixel correction“ a konečně to, zda má při měření šupléra vydávat zvuky.

Maximální měřitelná délka je samozřejmě ovlivněna velikostí displaye vašeho iZařízení a např u iPhonu 4 je to cca 7,5 cm.

Vychytávkou, která stojí ještě za zmínku, je možnost spojit přes bluetooth více zařízení a změřit tak větší vzdálenost. Toto ale funguje jen pro iPhone 3G/3Gs a iPod Touch 2. a 3. generace. S touto funkcí se autoři evidentně zasekli v době před několika lety. Nebo spíše před několika lety usoudili, že na aplikaci již není co zlepšovat, protože poslední update vyšel v lednu roku 2010.

Posuvné měřítko v iPhonu je ptákovinka, která se ale jednou za čas hodí. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat změřit nebo i odhadnout rozměr nějaké věci a metr u sebe mít nebudete.

Aplikace už bohužel v AppStore neexistuje. Můžete ji trochu nahradit vestavěnou aplikací Měření.

Napsat komentář