Galtonova píšťala ve vašem iPhonu

ultrasound whistleŽe vám nic neříká pojem Galtonova píšťala? A co taková ta píšťalka na psy, kterou lidé neslyší, ale psi ano? To už je lepší, že? A přesně tuhle píšťalku nemusíte pro svého pejska kupovat, ale můžete si ji nainstalovat do svého iPhone. Je tu opět tip na aplikaci z kategorie blbinky.

Pokud patříte k trochu starší generaci nebo sledujete starší seriály, pravděpodobně si při zmínce o píšťalce pro psy vzpomenete na dívku Reiko a jejího Gora ze seriálu Goro bílý pes. Alespoň já to takto spojené mám :)

Galtonova píšťala

Aplikace UltraSound Whistle (FREE) je implementace tzv. Galtonovy píšťalky do vašeho iPhone. Nedělá nic jiného, než že vydává (ultra)zvuk, který by měl slyšet váš pes a neslyšíte ho vy. Jediné nastavení, které aplikace umožňuje, je frekvence zvuku v rozsahu od 12000 Hz po 40000 Hz. Nic jiného v aplikaci nenastavujete. Zapískáte jednoduše tak, že píšťalku stisknete.

Ultrasound whistle - Galtonova píšťala

Že píšťalka funguje si můžete ověřit na nižších frekvencích, já osobně zvuk na 12 a 16 tisíc Hz slyším. 20 000 Hz už ne a musím důvěřovat autorovy, že to opravdu píská. Váš pes by to ale poznat měl – dokáže vnímat zvuk od 30 Hz do 45 000 Hz, kočka dokonce od 15 Hz do 50 000 Hz.

Galtonova píšťala je druh píšťaly, která se užívá pro psí nebo kočičí výcvik. Její zvuk je pro člověka zčásti neslyšitelný, protože se pohybuje ve frekvenci vyšší než 20000 hertzů (ultrazvuk). Galtonova píšťala bývá zpravidla konstruována na rozsah od 16 000 Hz do 22 000 Hz. Pes dokáže vnímat zvuky od 30 Hz do 45 000 Hz, kočka od 15 Hz do 50 000 Hz. Píšťalu vynalezl britský psycholog a antropolog sir Francis Galton (1822 – 1911).

Zdroj: Wikipedia

Existuje i placená verze UltraSound Whistle PRO, která ale nepřidává žádnou novou funkčnost. Pouze odstraní reklamu a přidá pár drobností, které si můžete u píšťalky nastavit. Verze PRO stojí 0,89 EUR.

Jak už jsem naznačil v úvodu, je psí píšťalka aplikací z kategorie blbinky, ale proč ne. Psi na ultrazvuk reagují a pokud už svého čtyřnohého miláčka venčíte s iPhonem v ruce, můžete jeho reakce vyzkoušet a když se píšťalka osvědčí, třeba mu koupíte tu skutečnou.

Protože sám psa nemám, budu rád, když se nějaký pejskař podělí o zkušenosti v komentáři pod článkem.

Aplikace už bohužel v AppStore neexistuje.

Napsat komentář