Znalcem vína snadno a rychle

Chcete trošku zamachrovat na večírku nebo ohromit znalostmi partnerku na prvním rande? Nebo se jen obáváte, že na slavnostní večeři naservírujete nevhodné víno? Pomůže vám sommelier v kapse, resp. ve vašem iPhone. S jeho pomocí vyberete to nejlepší víno a můžete o něm i zasvěceně pohovořit. Jestli přiznáte pomocníka v kapse, nebo se budete tvářit, že to opravdu víte, je už na vás :)

Aplikace Sommelier vznikla jako praktický rádce pro snoubení vín moravských a českých odrůd s různými druhy pokrmů. Na vývoji se podíleli i špičkoví čeští sommelieři.

Po spuštění se vás aplikace zeptá, zda chcete vybírat víno jako takové (a teprve k němu pokrm), nebo zda už máte jasno o jídle a budete vybírat víno k němu.

V první variantě se vás dále aplikace ptá, zda máte víno tiché nebo šumivé. A dále pak zda je sladké, suché, polosuché atd. Jakmile dodáte všechny informace o lahvi, kterou jste právě vytáhli ze sklepa, nabídne vám Sommelier jídlo, které se k ní hodí. V dalších záložkách se pak dozvíte, jaké skleničky použít, při jaké teplotě servírovat, nebo zda se víno hodí k archivaci. Na poslední záložce si můžete o zvolené odrůdě přečíst více informací.

Pokud jdete cestou přes jídlo, vybíráte nejprve kategorii jídla, jako  např. drůbež, ryby, sýry, zvěřina atd. Na další obrazovce jídlo upřesníte – u drůbeže uvedete, zda je to husa, kachna, kuře nebo krůta a pod. Jakmile je jídlo definované, nabídne vám Sommelier tu správnou lahev. Detail vína je pak již stejný jako u volby přes víno, tj. dozvíte se jak víno podávat a detaily o něm.

Jak taková volba může například vypadat, si ukážeme na příkladu:

Na slavnostní večeři vaříme maso, konkrétně jehněčí. Po zadání volby do aplikace nám vypadnou tato vína: Cabernet Sauvignon (barrique), Dornfelder (barrique), Frankovka (polosuchá), Merlot (suché), Modrý portugal (barrique), Rulandské modré (barrique), Svatovavřinecké (polosuché) a Zweigeltrebe (suché). A už můžete vyrazit do nejbližší vinotéky.

Pokud nastane druhý případ, tj. že máte doma lahev a nevíte co k ní uvařit, může to vypadat takto:

Doma najdete lahev Rulandského šedého, které je polosuché. Zadáte údaje do Sommeliera a už víte, že si k němu máte udělat lososa nebo těstoviny s houbami.

Pokud máte rádi víno, ale neznáte všechny jeho vlastnosti a vhodnosti k jednotlivým pokrmům, bude pro vás aplikace Sommelier určitě užitečná.  Pokud víno dělíte na bílé a červené, můžete se lecos přiučit :)

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store

 

 

Napsat komentář