Přesný čas pro iPhone

Emerald Time ikonaPokud patříte k perfekcionistům, kteří potřebují vědět kolik je přesně hodin a odchylka v řádu desetin sekundy je pro vás nepředstavitelná, je pro vás aplikace Emerald Time  to pravé – budete mít v kapse atomové hodiny.

iPhone sice standardně synchronizuje čas z GSM sítě (pokud máte tuto volbu zapnutou), ale s přesností atomových hodin se to nedá srovnávat. Rozdíl několika desetin sekundy není nic neobvyklého a i když normálnímu uživateli pravděpodobně rozdíl půl vteřiny oproti atomovému času nevadí, proč se občas nepodívat na to, kolik je opravdu přesně hodin.

Emerald Time vám ukáže přesný čas s odchylkou do 100 milisekund od atomových hodin. Využívá k tomu internetový protokol NTP (Network Time Protocol).

Rozhraní aplikace je velice jednoduché, jde v podstatě o jednu obrazovku, kde vidíte přesný čas, odchylku systémového času iPhonu a odchylky času na čtyřech serverech, ze kterých přesný čas bere. Můžete si také zobrazit jaké konkrétní servery to jsou. Dále už můžete jen přepnout na 24 nebo 12 hodinový formát a zvolit si, zda se má zobrazovat místní čas, nebo UTC.

NTP používá hierarchický systém „strata hodin“, kde systémy se stratem 1 jsou synchronizovány s přesnými externími hodinami jako třeba GPS nebo jiné hodiny řízené rádiovým signálem (v Čechách obvykle DCF77). NTP systémy strata 2 odvozují svůj čas od jednoho nebo více systémů se stratem 1 atd. To zabraňuje vzniku cyklu v grafu synchronizujících se strojů. Stratum systému leží v rozsahu 1 až 14; stratum 0 mají samotné referenční hodiny připojené k nejpřesnějšímu serveru; stratum 15 má počítač, který se v důsledku výpadku sítě nemůže synchronizovat s zdrojem času, nebo se synchronizuje po výpadku spojení. Zdroj: Wikipedia

Emerald Time je aplikace, bez které se dá žít, ale na druhou stranu není od věci mít možnost se kdykoliv podívat na opravdu přesný čas.

Aplikace už bohužel neexistuje.

Napsat komentář