Proč (ne)přejít na nový iOS 7

Nového operačního systému pro jablečná zařízení je plný internet, tak přispěji také svoji troškou do mlýna. Pokud s upgradem ještě váháte, tady je pár rychlých postřehů pro i proti. Třeba vám v rozhodování pomohou (ale stejně se přechodu nakonec neubráníte :)

Proč přejít na iOS 7

Nový vzhled – barvičky, omalovánky

O vzhledu toho bylo řečeno mnoho. Nový iOS 7 je prostě jiný. Design působí moderně a lehce a domnívám se, že za měsíc bude lidem vzhled iOS 6 připadat divný :)

Ovládací centrum

Inspirace od Androida přinesla ovládací centrum vytahované ze spodní hrany obrazovky. Můžete tak rychle vypnout/zapnout wi-fi či bluetooth. Přepnout telefon do nočního  nebo leteckého módu a zamknout otáčení obrazu. Dále je zde možnost ovládat jas displaye a v neposlední řadě se dají spustit 4 aplikace – baterka, hodiny, kalkulačka a fotoaparát. A abych nezapomněl, dá se odsud ovládat i přehrávač hudby.  Ovládací centrum lze používat i při zamknutém telefonu (lze to ale vypnout – Nastavení – Ovládací centrum – Přístup na uzamčené obrazovce).

Trochu škoda je, že nelze zvolit, jaké aplikace se budou z ovládacího centra dát spouštět. Je to ale na druhou stranu celkem pochopitelné, protože aplikace jdou spouštět i ze zamčeného telefonu a není tedy žádoucí, aby šlo pustit cokoliv. Kalkulačka či baterka nijak uškodit nemůže, ale třeba takový e-mail nebo dokonce bankovnictví by už mohlo.

Lepší práce se složkami

Do složky, která prezentuje jednou ikonou více aplikací, se jich nově vejde neomezený počet. Uvnitř složky se posouváte na další obrazovky stejně, jako v první úrovni. Oproti starému iOS 6 je v sedmičce počet aplikací na jedné obrazovce ve složce snížen na devět oproti dřívějším dvanácti. Obrazovka tak díky tomu působí vzdušněji.

Foťák

Vestavěný fotoaparát se dočkal také pár vylepšení. To, co je vidět na první pohled je samozřejmě nový vzhled a také možnost fotit čtvercové fotky. Novější telefony umí fotit deset fotek naráz a vybrat tu nejlepší. Na své „čtyřce“ jsem tohle bohužel vyzkoušet nemohl.

Našel jsem i jednu chybičku – při zapnutém blesku a focení hardwarovým tlačítkem zvuku blesk neblýská. Když se použije tlačítko aplikace, blýská. Nevím, zda se to děje jenom mně, nebo je to fakt chyba v iOS.

Automatické aktualizace

Aktualizace aplikací se nově provádějí automaticky bez zásahu uživatele. Nemusíte se tedy o nic starat a vždy máte aplikace aktuální. Nicméně toto chování nemusí být vždy žádoucí, pokud vývojář aplikaci zvoře a zanese do ní nějakou chybu, nestihnete zareagovat a aktualizaci neudělat. Mně osobně to přijde jako trochu kontroverzní funkčnost a osobně ji vypínám (ano, naštěstí to jde) – Nastavení – Obecné – Aktualizace aplikací na pozadí  Nastavení – iTunes a AppStore.

Multitasking

Multitasking je přepracovaný a prý konečně dotažený. Neviditelnějším efektem je počet zoufalých dotazů na to, jak vypnout aplikaci. Dříve se v liště běžících aplikací přidržela ikona nežádoucí aplikace, objevil se křížek a tím se vypla. Nově už žádný křížek nenajdete, aplikaci vypnete jednoduše tak, že ji prstem „vyhodíte“ k hornímu okraji obrazovky. Moc intuitivní mi to teda nepřijde, ale co…

Aplikace přizpůsobené iOS 7

Zatím jsem viděl vzhled přepracovaný plně pro iOS 7 u Evernote a musím říct, že je to fakt pecka. V Evernote vypadá nové pojetí designu skvěle  a pokud jste Evernote nepoužívali doteď, tak teď už určitě neodoláte :)

Proč nepřecházet na iOS 7

Nový vzhled – barvičky, omalovánky

Pokud nemáte rádi změny a dosud jste neviděli screenshoty, neaktulizujte. Pravděpodobně se vám nový vzhled líbit nebude. Celé to vypadá jako omalovánky a je to takové divné. Nicméně jak jsem psal výše, je to podle mě čistě věcí zvyku. Nepochybuji o tom, že někomu to může trvat hodně dlouho a určitě bude dost žádaný návod na downgrade na iOS 6, ale za pár měsíců si i ti největší odpůrci zvyknou a starý vzhled jim přijde jak z muzea a nebudou chápat, proč se bránili novému.

Slabší výdrž baterie (?)

Zachytil jsem pár stížností na nižší výdrž baterie v iPhone 4.  Sám nic takového ne své čtyřce nepozoruji a i v reakcích na tyto stížnosti se objevovalo, že jiní lidé problém nemají a často pomohlo povypínání nenažraných aplikací běžících na pozadí (mimochodem, s tím vám může pomoci např. Battery Saver).

A co vy? Jaká pro a proti jste u nového iOS našli? Pochlubte se v komentářích.

4 komentáře u „Proč (ne)přejít na nový iOS 7“

  1. Automatické aktualizace

    – tam, co píšeš to nejsou automatické aktualizace z iTunes, nýbrž aktualizace dat na pozadí (facebook, Twitter, atd.), takže v okamžiku otevření nemusíš čekat na načtení novych příspěvku jelikož uz jsou načtené v pozadí.

    – automatické aktualizace aplikací se vypínají v nastavení iTunes a AppStore.

    Odpovědět
  2. Ahoj všem, koupil jsem si iPhone 4s a stejný problém s ios 7.1.2 . Zvoní, diktafon funguje, vyzvánění jde také, álllllllleeee,,,,,,, pustím si hudbu a nepřehraje zvuk, to samé když jsem nahrál jakékoli video, tak bez zvuku. Nevím v čem tento problém spočívá. Neporadíte mi prosím někdo, jestli to neaktualizovat na ios 6 děkuji.

    Odpovědět

Napsat komentář