Chrome pro iPhone – nahradí či nenahradí Safari?

Chrome iOSProhlížeč Chrome od Google se v počítačích velice rychle prosadil mezi top browsery a patří mu celosvětově okolo 20 % trhu. Relativně nedávno se v App Store objevila i jeho mobilní verze pro iOS zařízení. Jak si stojí?

První dojem z Chrome pro iOS je ten, že je to nějaké divné (myšleno jiné, než vestavěné Safari) a tohoto pocitu jsem se po dobu testování nezbavil. Ovládání je celé nezvyklé a nebál bych se říct i neintuitivní. Nicméně může to být čistě subjektivní záležitost, to nepopírám.

Mezi plusy rozhodně počítám společné pole pro zadávání URL i hledání na Google. Kdy tohle doputuje do Safari? Ještě před pár lety mi nepřišlo nic divného na tom zadávat vyhledávací dotazy do samostatného pole. Od doby, co to „velké“ Chrome sjednotilo na počítači, už ho jinak používat nechci a když mi někdo nutí samostatné pole pro hledání, má u mě mínus.

Dalším velkým plusem je sdílení informací mezi desktopem a mobilem. Pod záložkou „jiná zařízení“ totiž v mobilním Chrome můžete vidět taby otevřené v počítači nebo jiném zařízení. Není tak například problém rozečíst článek na desktopu a dočíst ho v mobilu nebo na iPadu cestou do práce. Tato funkce samozřejmě vyžaduje, abyste byli v Chrome přihlášeni na svůj Google účet.

Velkým plusem je i sdílení hesel. Pokud dodržujete základy bezpečnostní politiky a nepoužíváte všude jedno heslo nejlépe ve znění „123456“, tak vám tahle funkce velmi usnadní život. Jakmile je heslo uloženo ve velkém Chrome, máte ho k dispozici v mobilním zařízení.  Na tomto místě je nutné připomenout, že jakmile ukládáte hesla do prohlížeče, je nutné mít řádně zabezpečen přístup k počítači i mobilu. Zamykání obrazovky a vyžadování hesla pro odemčení je naprosté minimum.

Mezi mínusy mobilního Chrome bych zařadil na můj vkus neobvyklé ovládání včetně poupravené klávesnice a hlavně to, že nelze integrovat do systému tak, aby se stalo výchozím prohlížečem i pro ostatní aplikace. Je to mínus, za který nemůže Google, protože mu to neumožňuje Apple, ale mínus to je, důvody uživatele nezajímají. Pro úplnost dodejme, že s  jailbreakem to možné je, ale to je trochu jiná kapitola.

Celkové pocity jsou rozporuplné. Chrome pro iOS je kvalitní aplikace se zajímavými vychytávkami, které ocení zejména uživatele Chrome na desktopu. Myslím, že je dobré ho v telefonu mít jako alternativu, ale Safari jím nenahradíte a pracovat ve dvou různých prohlížečích není moc pohodlné.

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store

Napsat komentář