IFTTT je ve verzi pro iPhone

ifttt-icoI když neumíte programovat, můžete celkem elegantně řešit úlohy typu: když nastane toto, ať se stane toto. Existuje více služeb, které vám takové „programování“ umožní. Některé jsou zdarma, jiné za peníze a nově je jedna z nich i ve verzi pro iPhone.

IFTTT je na první pohled trochu krkolomný název, ale když zjistíte, že jde o celkem jasnou zkratku, je to hned lepší. IFTTT znamená „if this then that„, volně přeloženo tedy něco jako „když se stane to, udělej tohle„. Podobných služeb existuje více a asi nejznámější konkurence IFTTT je Zapier.com.

Můžete si tak jednoduše propojovat různé webové služby a dělat si například „makra“ typu „když vyjde nový článek na iPhone v kapse, pošli mi mail“ (pokud z nějakého důvodu nechcete použít RSS :), nebo něco pro lenochy, kteří ani nevstávají z postele: „když venku prší, pošli mail“. Vybírat můžete ze skoro sedmi desítek služeb, které lze vzájemně propojovat.

IFTTT přišla minulý týden s aplikací pro iPhone, která přináší toto „programování“ pro laiky i na věci týkající se jen vašeho telefonu. Můžete tak kromě webových služeb automatizovat i akce odehrávající se ve vašem telefonu. Například „když udělám fotku v Instagramu, ulož ji rovnu na Flicker„, nebo „všechny mé fotky rovnou ukládej i do Dropboxu (Boxu, SkyDrivu)“. Při posílání fotek kamkoliv do cloudu dejte pozor na to, že telefon je tam bude posílat i mimo Wifi, takže byste rychle mohli narazit na FUP. Akce lze vázat i na hovory, SMS, připomínky a další systémové aplikace iPhonu.

Jak ale zmiňuje recenze IFTTT na Jablíčkáři, má iOS omezení v podobě toho, že aplikace může na pozadí běžet jen deset minut a akce spojené se systémovými funkcemi telefonu přestanou fingovat. Je bohužel fakt, že fotka udělaná 15 minut po opuštění IFTTT se už do Dropboxu nepřenesla, ale přenesla se ihned po opětovném spuštění IFTTT. Je to trochu nepohodlné, chtělo by to nějaké „makro“, které by prvidelně pouštělo IFTTT :). Příchod iOS 7 by měl tento problém ale údajně řešit, tak uvidíme.

Běhu aplikací na pozadí úplně nerozumím a vždy jsem žil v domnění, že trvale aplikace běžet nedokáže. Nicméně od té doby, co používám Moves, jsem příjemně překvapen tím, že aplikace běží pořád a dokonce se nějak sama pustí i po restartu telefonu. Jak to dělá nevím, ale funguje to.

Zpět k IFTTT. Pokud si chcete s aplikací jen pohrát a nevymýšlet vlastní „makra“, můžete využít nabídku stovek hotových akcí, které uživatelé již udělali a nasdíleli veřejně. Je velice pravděpodobné, že cokoliv vymyslíte, vymyslel už někdo jiný :)

Použitelnost IFTTT a podobných těchto služeb stojí a padá s tím, jaké všechny služby dokáže pospojovat. Nemůžete si vymyslet vlastní spojení, pokud daná služba nepodporuje jejich propojení. Pokud ale potřebujete řešit úlohu, kde obě strany jsou k dispozici v IFTTT, neexistuje jednodušší způsob, jak to udělat. Z předdefinovaných akcí sice můžete občas nabýt dojmu, že jsou to blbinky, nebo úplně nepotřebné věci, ale když si je někdo vyrobil, asi mu k něčemu byly :)

U podobných služeb mě osobně fascinuje hlavně ta neskutečná jednoduchost, kdy na dva kliky uděláte něco, co by ještě před pár lety programátor programoval půl dne (v lepším případě) a řekl si za to několik tisíc. Pokud vás fascinují nové technologie a navíc najdete pro IFTTT v iPhonu užitečné využití, nebudete bez něj chtít žít. A pokud si najdete chvilku a napíšete do komentářů, na co jste přišli, bude to úplně skvělé :)

Link do AppStore

Cena: zdarma
stáhnout z App Store

Napsat komentář